A Zala Vármegyei Alsópáhokon élő Czibor Imre így beszél magáról és fazekas művészetéről!
A fazekassággal először a keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központ szakkörén találkoztam 1995-ben, ahol ma is tag vagyok. Szakkörvezetőm Simon Edit.
A szakkör lehetőséget nyújtott a korongozás alapjainak elsajátításában, valamint segített a különféle technikák megismerésében (hurkatechnika, lapedény).
1997-2000-ig Barakonyi István műhelyében öntő szakmunkásként dolgoztam. A munkahelyemen alkalmam volt a korongozás gyakorlására, a munkatársaim által használt különböző díszítőtechnikák megismerésére, elsajátítására is, pl. írókázás, karcolás, rátétes díszítések. Az ott töltött idő alatt megismertem a Kárpát-medence fazekas központjait, ezek szín-és formavilágát, valamint díszítőtechnikájukat.
2000-2001-ig a Zala Megyei Népművészeti Egyesület gébárti alkotóházában intenzív fazekas tanfolyamon vettem részt, Csuti Tibor vezetésével.
Ebben az évben lettem tagja a Zala Megyei Népművészeti Egyesületnek is.
A tanfolyam elvégzése óta, saját műhelyemben, Alsópáhokon dolgozom.
Kerámiáim java részét karcolással díszítjük. Ezen kívül készítünk hucul, erdélyi, és saját minták alapján is edényeket, de legkedveltebb mintáink ötletét a zalai, és a somogyi pásztorfaragások ihletik. Az edények többsége vörös agyagból készül, ami bele van mártva engóbba (kaolin). Az így kapott felületbe karcoljuk a kívánt mintákat és festjük színezett engóbbal, illetve mázzal. Az első égetés 940Co -on történik. Égetés után mázazzuk. A használati tárgyak mind ólommentes mázakkal vannak leöntve és a második égetés 1040 Co fokon történik. Jobb minőség érdekében a használati tárgyakat – bögréket ,butellákat – 1120 illetve 1250 Co fokon égetjük.

Czibor Imre alkotóháza
__
__
__

A mester, alkotás közben!
__
__
__
__
__

A mester
Czibor Imre elérhetősége: cziborimi@gmail.com