Nagy területet be kellett járnom, hogy rátaláljak. Most bújnak ki az elsők. a kehidai „zalarétben” (ártéri, süppedős mély talajon). Errefelé a tavasz hírnöke. Hazánkban ritkaság, nem mindenütt lelhető fel ez a természeti csodánk a MOCSÁRI KOCKÁS LILIOM (Fritillaria meleagris).

Mocsári kockás liliom (Fritillaria meleagris) Pál Imre felvétele
Tudja az idejét, hogy mikor bújjon ki és tudja a helyét is. Ott, ahol szokott – a mély talajon, a mocsári környezetben. Nem akar az utcára, de még az út szélére sem vonulni. Nem akar a rózsákkal, vagy a kardvirágokkal szemben hivalkodni. Marad a helyén egyszerűen és mégis szépen. Hihetetlen öröm rátalálni. Mindig tavasszal hozza a sakktábla szerűen kockás, lila virágait, ez a kedves kis hagymás.

Mocsári kockás liliom (Fritillaria meleagris) Pál Imre felvétele
Nagyszüleimnek (60-as évek) köszönhetően ismerkedtem meg evvel a csodás kis virágocskával. Becézgették errefelé szerencsemáknak, lázárharangnak. Becézni az emberek csak azt szokták, amit szeretnek, amire büszkék. A Haza Bölcsének a falujában, még ez a csodás kis virágocska is a természet bölcsességét hirdeti.

Mocsári kockás liliom (Fritillaria meleagris) Pál Imre felvétele
Egy környező, szomszédos ország mély réteiben is előfordul, ez a legmagasabb szinten védett virágunk. Ők, pl. annyira büszkék erre a csodára, hogy még a nemzeti zászlójukba is belefoglalták egy jellemző elemét. Aki kitalálja, hogy melyik országról van szó, annak pontosítom, hogy hol találja meg természetes környezetében. Vigyázni!!! Nem rálépni, nem letépni! Ajánlott gumicsizmában felkeresni a mocsári süppedékes talaj csodáját. kb. 2-3 hét van a láthatására.
https://www.kehidakustanyinfo.hu/ketud-hidja-zala-volgy/