a formálódó Bárányszöszölő műhely megálmodója. A természetes anyagokkal, a gyapjúval való munka számomra egyszerre alkotás, kapcsolódás és hagyományőrzés – egy olyan világ, ahol a két kezemmel form álhatok szépet, hasznosat és értékeset.
„Az a dolgom, hogy hidat építsek a múlt és a jövendő között. És hogy ennek a hídnak a pilléreibe beleépítsek mindent, amit a múltból a jövendőbe átvinni érdemes.” (Wass Albert: Ember az országút szélén)
Tősgyökeres zalai vagyok – anyai-apai ágon egyaránt – Zalaegerszegen születtem. Anyai nagyszüleim és dédnagymamám jelentették a gyermekkoromat és egyben a hagyományos falusi hétköznapok megélését egy kis dél-zalai faluban, Kerkakutason. A ház körül és az erdőn-mezőn található anyagokból készítettünk játékokat, különböző figurákat, eszközöket. Ezt a tudást leginkább a dédnagymamától kaptuk, mivel ő vezette a háztartást és vele töltöttük a legtöbb időt, amíg a többiek a földeken dolgoztak. Kimaradt pár év, amikor gyengült ez a hatás a különféle iskolák és a munka miatt, de az érdeklődés sohasem szűnt meg. Sokat olvastam a különböző kézműves technikákról, alapanyagokról, hagyományos játék- és tárgykészítésről, szokásokról, népművészetről.

Nádudvaron készült vizsgatakaróm utolsó simításai. Török technikával készített tulipános nemeztakaró – erdővidéki székely kályhafiók mintájának feldolgozásával (2017)
Az utóbbi két évtizedben intenzíven elkezdtem keresni azokat a mestereket, akiktől tanulhatnék, személyes tapasztalatokat szerezhetnék. Szerencsére Zalában sok lehetőség van, főleg a Zala Megyei Népművészeti Egyesület nek és a Gébárti Kézművesek Háza programjainak köszönhetően. 2014 októberétől a különböző tájegységek hímzéseinek alapfogásait lesem el Kocsisné Koszorús Anikótól és a tűvel csodákat művelő csapattársaktól a Zalaegerszegi Hímző Stúdióban. 2016-ban kosárfonást tanultam Dulics Margittól, nyáron pedig a gyapjú kézi és rokkán fonásába kóstolhattam bele Füzes Zsuzsanna (Bresztyenszky Anna) segítségével. Horváth Éva komplex szakkörében új területeket fedezhettem fel (csuhézás, szövés, bőrműves alapok…)

A süveg formájának ötletét a Túrkevén a18. századi sírból előkerült kun süveg adta (2020) A Hagyományok Házában a „Fejrevaló viseletek újragondolása” c. kiállításon szerepelt
Mintás ülőlapok – mezőberényi hímzés kazettás mintájának feldolgozása (2024)
Összetartozunk. A „100 fehér zászló” egyike – rábaközi hímzés életfa mintájának átdolgozása (2020) A Hagyományok Házában a 2021-es országos népművészeti kiállítás keretében szerepelt.
Kazak szürmak takaró középmintájának rekonstrukciója (2024)
A nemezkészítés első mesterfogásait 15 éve mutatta meg Farkas-Túri Enikő és Farkas Gergely a somogyi majd a bakonyi családi nyári táborukban. Rendszeres alkotásra Bukits Zoltán szombathelyi tanfolyamán (Rege Nemezműhely) és az ólmodi nyári alkotótáborban volt alkalmam 2014-2015-ben. Itt készítettem első nemeztakarómat is. A következő „tanévben” a Magyar Hagyomány Műhelyben Szabó Judittól szereztem újabb nemezkészítési tapasztalatokat és ismeretanyagot a magyar mintakincsre és ősi motívumokra vonatkozólag. 2016 januárjában indiai tanulmányúton vehettem részt Vidák István vezetésével, ahol a hagyományos textilkészítés műhelyeit látogattuk meg. 2016 augusztusában kalapkészítést tanultam az V. Nemzetközi Nemezművészeti Találkozón és Táborban, Nagykőrösön Vidák Annától, Lukovszky Ilonától és Vidák Istvántól. 2016 szeptemberétől a nádudvari kézműves szakiskola diákja lettem, nemezkészítő-tanonc. 2018 júniusában kaptam OKJ-s oklevelet népi kézműves nemezkészítőként. 2019-ben Gébárton játszóházvezetői képzésen, 2023-ban pedig Alsónemesapátiban 60 órás népi ékszer készítő akkreditált tanfolyamon vettem részt.
„Ha valamit igazán meg akarsz tanulni, akkor tanítsd.” (Thomas Gordon – Noel Burch: Emberi kapcsolatok)
Szakmai utam legújabb állomásán megszereztem a „Népi játék és kismesterségek oktatója” államilag elismert szakképesítést, és örömmel adom tovább ezt a tudást gyerekeknek, felnőtteknek, családoknak, pedagógusoknak vagy akár céges csapatoknak.
Mit csinálok? Szívesen vállalok nemezes foglalkozásokat és workshopokat, játszóházakat, szakköröket, nyári táborokat, ahol közösen alkotunk – nem csak tárgyakat, hanem élményeket is. Szeretem a személyes, kiscsoportos alkalmakat, ahol mindenki figyelmet, időt és türelmet kap. A foglalkozásaimon a legkisebbek is megtapasztalhatják, milyen az, amikor valami értékes és hasznos tárgy születik meg a saját kezük alatt. Munkáimat örömmel mutatom meg egyéni vagy csoportos kiállításokon. Aktív tagja vagyok az alábbi egyesületeknek: Zala Megyei Népművészeti Egyesület, Nomád Művészeti Egyesület, Göcseji Kézműves Egyesület.
🌿 Fontos számomra a természetes alapanyagok használata, a fenntarthatóság, a hagyományok tisztelete és a kreativitás öröme.
Bárányszöszölő – gyapjúval álmodni, közösségben alkotni.
Szeretettel várom egy alkotó élményre! 🐑💛
📍 Ha szeretne többet megtudni rólam, a munkámról vagy a közelgő programokról,
keressen bátran:
📧 baranyszoszolo@gmail.com
📘 Facebook: https://www.facebook.com/baranyszoszolo/